Jeśli widać poprawę, to oznacza że problem mam z głowy? To pierwszy z mitów. Daje złudne przekonanie, że pozbyłeś się problemu, aby za jakiś czas dowiedzieć się, że jednak niekoniecznie… Trądzik to choroba o charakterze nawrotowym. To znaczy, że stan skóry się poprawia, a za jakiś czas problem znów wraca. Może być tak, że kiedy wybierasz się na umówioną wizytę do lekarza, akurat wtedy twoja cera wygląda dobrze – to nie pomaga lekarzowi w zdiagnozowaniu przyczyny. Nawrót widocznych i bolesnych zmian może być np. 3 razy w roku, a więc musisz być czujny i również po zakończeniu kuracji dbać o skórę, dietę.

Kolejnym błędem jest przekonanie, że jedynym winowajcą trądziku w wieku młodzieńczym są hormony i nie należy się tą sprawą przejmować, bo nastolatek oprócz nakładania kremów przeciwtrądzikowych na twarz i tak nie mógłby zbyt wiele zdziałać. To nie prawda. Młodzi ludzie powinni być uczeni o tym jak nie doprowadzić do trądziku jeszcze zanim u nich ta choroba wystąpi. Nikt nie może dać ci gwarancji, czy akurat u ciebie trądzik sam minie. Może tak być, ale nie musi.

Poza tym, nawet jeśli trądzik zniknie po okresie dojrzewania, to na twarzy  mogą zostać blizny (czy blizny zostaną zależy od intensywności i zaawansowania trądziku, od metod jakimi się walczy z trądzikiem i od sposobów pielęgnacji skóry po wyleczeniu). Uważa się, że trądzik w wieku młodzieńczym jest nieuniknioną przypadłością. Niektórzy nawet twierdzą, ze jest to celowy wytwór ewolucji, aby Homo Sapiens nie rozmnażał w zbyt wczesnym wieku  (choć w rzeczywistości trądzik pozostaje jeszcze długo u wielu dorosłych).

Na naszej planecie nadal istnieją mniej cywilizowane społeczeństwa, które w ogóle nie znają trądziku. Więc może jego przyczyną nie są nasze geny, a współczesne diety, lub czynniki zewnętrzne?

Inne powszechne mity i kłamstwa na temat trądziku:

Trądzik jest w genach i nic nie można na to poradzić

Aby na twarzy nie pojawiały się pryszcze, trzeba unikać smażonych pokarmów i tłuszczów zwierzęcych

Aby nie powstały bakterie wywołujące trądzik należy myć twarz bardzo często używając mnóstwa chemikaliów

Dieta nie ma wpływu na trądzik i inne problemy skórne

Możesz pozbyć się trądziku za pomocą kosmetyków

Im więcej razy w ciągu dnia posmarujesz skórę kremem na trądzik, tym szybciej zobaczysz efekty.

Trądzik sam minie.

Emocje nie mają wpływu na trądzik

Ja kilka lat temu miałam bardzo intensywny trądzik i udało mi się go pokonać. Chcesz wiedzieć jak? Zobacz film poniżej 🙂

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.